Geodetski tehničar/Geodetska tehničarka
Obrazovanje > Opisi zanimanja > Geodetski tehničar/Geodetska tehničarka
Kratak opis
Geodetski tehničari rade na izmjeri zemljišta, u svrhu izrade planova i karata. Također vode evidenciju o vlasništvu i o promjenama na zemljištu.
Potrebno obrazovanje
Za upis u srednjoškolski obrazovni program geodetskog tehničara, potrebno je imati završenu osnovnu školu.
Za obavljanje poslova geodetskog tehničara, potrebno je završiti srednje strukovno obrazovanje u trajanju od četiri godine.
Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada. Učenici mogu polagati i ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.
Obrazovanje za ovo zanimanje provodi se i u okviru sustava obrazovanja odraslih. Sve informacije o ustanovama i programima, koje provode obrazovanje odraslih za ovo zanimanje, možete dobiti na web portalu Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.
Opis poslova
Geodetski tehničari bave se poslovima mjerenja zemljišta, održavanja katastarskih elaborata, obilježavanja građevinskih objekata, praćenja njihove izgradnje te praćenje pomicanja i deformacije građevinskih objekata, radovima koji prate izgradnju prometnica, tunela, objekata visokogradnje, montažu industrijskih hala, spajanja brodskih sekcija i pružnih vozila u brodogradilištima i sl.
Geodetski tehničari zaduženi su za prikupljanje i obradu podataka o prostoru. U tu se svrhu služe totalnim stanicama, posebnim uređajima za registriranje, memoriranje i kodiranje podataka na terenu. Područja koja je vrlo teško mjeriti promatraju i snimaju iz zraka. Kodirane podatke s terena u uredu prenose na računalo i obrađuju sa specijaliziranim programima.
Osim kao pomoć na izradi planova i karata, geodetski tehničari surađuju s građevinarima i arhitektima. Pružaju im potrebne informacije prije same izgradnje tijekom izvedbe projekta, te prate nastale promjene nakon izgradnje objekta.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Osim stečenih stručnih znanja za obavljanje poslova geodetskog tehničara, važna je sposobnost uočavanja razlika u veličini i udaljenosti objekata, sposobnost dobrog snalaženja u prostoru i prostorne percepcije.
Posao zahtijeva preciznost i točnost, jer svaka pogreška može imati ozbiljnih posljedica za sve one koji će se kasnije služiti izrađenim planovima i kartama. Ovisno o zahtjevima samog mjesta rada, geodetski tehničari moraju imati dobru kondiciju za mogući veći fizički napor i rad na otvorenom. S obzirom na čestu suradnju sa stručnjacima srodnih struka poželjno je da budu komunikativni i skloni timskom radu.
Uvjeti rada
Dio svog radnog vremena geodetski tehničari provode na otvorenom, a dio u uredu. Kada rade na otvorenom, mogu biti izloženi lošim vremenskim prilikama, buci i vibracijama.
Ovo radno mjesto može uključivati putovanja ukoliko se promatrana područja nalaze izvan mjesta stanovanja. Radno vrijeme ovisi i o godišnjem dobu - ljeti rade više i duže nego zimi. Radno vrijeme geodetskih tehničara nije točno određeno i često uključuje prekovremeni rad te rad vikendima.
Kontraindikacije za rad su: oštećenje funkcije vida, neraspoznavanje boja, nedostatak stereovida, gluhoća ili teža nagluhost u govornom području, teža oštećenja funkcije mišićno-koštanog sustava. Teža oštećenja funkcije srčano-žilnog sustava, dišni poremećaji s težim oštećenjima funkcije pluća, kronični poremećaji koji mogu dovesti do gubitka svijesti i/ili poremećaja ravnoteže, te kronični poremećaji koji remete kognitivno i emocionalno funkcioniranje.
Srodna zanimanja
Geolog, građevinski inženjer, građevinski tehničar, arhitekt, arhitektonski tehničar, urbanist, kartograf, geograf
Mogućnost zapošljavanja
Geodetski tehničari se mogu zapošljavati u Upravi za katastar, geodetskim uredima projektnim i građevinskim poduzećima, brodogradilištima ili kao geodeti u vojsci.