Inženjer elektrotehnike/Inženjerka elektrotehnike - smjer elektronika
Obrazovanje > Opisi zanimanja > Inženjer elektrotehnike/Inženjerka elektrotehnike - smjer elektronika
Kratak opis
Inženjeri elektrotehnike smjer elektronika bave se razvojem, testiranjem i nadgledanjem proizvodnje elektroničke opreme. Mogu se baviti projektiranjem mikroelektroničkih komponenti, izradom elektroničkih sklopova, odnosno konstrukcijom mjerne opreme, elektroničkih računala i drugih elektroničkih uređaja.
Potrebno obrazovanje
Za obavljanje poslova inženjera elektrotehnike, smjer elektronika potrebno je završiti preddiplomski i diplomski sveučilišni studij elektrotehnike (smjer elektronika). Također, studij elektrotehnike (smjer elektronika) moguće je studirati i u okviru stručnog studija.
U Republici Hrvatskoj se elektrotehnika može studirati na brojnim visokoškolskim ustanovama.
Sve informacije o mogućnostima obrazovanja možete pronaći ovdje.
Nakon završenog preddiplomskog sveučilišnog studija stječe se akademski naziv sveučilišni prvostupnik inženjer/prvostupnica inženjerka, nakon diplomskog studija stječe se akademski naziv magistar inženjer/magistrica inženjerka, a nakon završenog stručnog studija stječe se stručni naziv stručni prvostupnik inženjer/prvostupnica inženjerka.
Daljnje obrazovanje moguće je nastaviti na poslijediplomskom studiju.
Opis poslova
Inženjer elektronike može raditi u projektnom uredu, laboratoriju, bolnici, elektrani, vojsci i drugdje. S obzirom na raznolikost poslova koje može obavljati, razlikuju se i uvjeti rada. Obično radi u uređenim kancelarijama ili u razvojnom laboratoriju.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Inženjeri elektronike bave se složenim napravama, ali i pojavama koje se ne mogu vidjeti ni opipati, pa je važno da uz razvijen smisao za rješavanje tehničkih problema imaju razvijenu sposobnost apstraktnog mišljenja. Uspješni inženjeri moraju biti kreativni i trajno zainteresirani za istraživanje mogućnosti primjene novih spoznaja u unapređivanju tehničkih rješenja. Smisao za detalje važan je u razradi projekata, a sklonost timskom radu pri suradnji na velikim projektima. Sposobnost pismenog i usmenog sporazumijevanja, također je važna osobina. Zbog brzih tehnoloških promjena, moraju biti spremni i na trajni proces učenja i stručnog usavršavanja.
Uvjeti rada
Inženjer elektronike može raditi u projektnom uredu, laboratoriju, u bolnici, elektrani, u vojsci i drugdje. S obzirom na raznolikost poslova koje može obavljati, razlikuju se i uvjeti rada. Obično radi u kancelarijama ili u razvojnom laboratoriju.
Srodna zanimanja
Računalni programer, sistemski inženjer, projektant informatičkih sustava
Mogućnosti zapošljavanja
Inženjeri elektronike zapošljavaju se u projektnim uredima, laboratorijima, bolnicama, elektranama, vojsci i drugdje.