Javni bilježnik/Javna bilježnica
Obrazovanje > Opisi zanimanja > Javni bilježnik/Javna bilježnica
Kratak opis
Javni bilježnik bavi se ovjeravanjem i sastavljanjem privatnih i javnih isprava i dokumenata, prisustvuje sjednicama upravnih odbora, sastavlja ugovore, i sl.
Potrebno obrazovanje
Za obavljanje poslova javnog bilježnika, potrebno je završiti integrirani preddiplomski i diplomski studij prava, položiti pravosudni i javnobilježnički ispit te steći određeno radno iskustvo.
U Republici Hrvatskoj se pravo može studirati na brojnim visokoškolskim ustanovama.
Sve informacije o mogućnostima obrazovanja možete pronaći ovdje.
Nakon završenog integriranog preddiplomskog i diplomskog studija stječe se akademski naziv sveučilišni magistar/magistra uz naznaku struke.
Daljnje obrazovanje moguće je nastaviti na poslijediplomskom studiju.
Opis poslova
Javni bilježnik sastavlja javnobilježničke akte koji su potrebni za pravnu valjanost raznovrsnih ugovora, npr. ugovora o raspolaganju imovinom maloljetnih osoba i osoba kojima je oduzeta poslovna sposobnost, darovnih ugovora itd. Ovjerava punomoći, izjave, suglasnosti i dr. Sastavlja akte u svezi osnivanja i drugih pitanja trgovačkih društava, npr. akata o osnivanju društva ograničene odgovornosti; ugovora o prijenosu poslovnog udjela u trgovačkom društvu, izjava o prihvaćanju postavljanja za člana uprave društva itd.
Sastavlja zapisnike o pravnim radnjama koje je obavio ili kojima je bio nazočan, po zahtjevu stranaka. Ovjerava oporuke, ugovore o doživotnom uzdržavanju, ugovore o ustupu i raspodjeli imovine i sl.
Svjedoči i ovjerava istovjetnost kopija raznih dokumenta s originalom, istinitost podataka iz trgovačkih i poslovnih knjiga, istinitost potpisa i sl.
Izdaje potvrde o vremenu kada je isprava predočena njemu ili u njegovoj nazočnosti drugoj stranci, o postojanju i sjedištu neke pravne osobe, o promjeni tvrtke, o statusnim promjenama i drugim pravno relevantnim činjenicama.
Prima na čuvanje isprave, novac i vrijedne predmete, radi njihove predaje drugim osobama i nadležnim tijelima.
Obavlja i druge poslove predviđene zakonom, primjerice provodi ostavinske postupke i pojedine radnje u ovršnom postupku itd.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Javni bilježnik mora imati stručna znanja koja se odnose na poznavanje Ustava i zakona, te cjelokupnog pravosudnog sustava u Hrvatskoj.
Javni bilježnik svoj posao mora obavljati odgovorno, pošteno, savjesno, stručno, marljivo i odlučno. Treba biti osoba od povjerenja, samostalan, neovisan i nepristran. U svom radu, dužan je neprestano upotpunjavati svoje opće i stručno obrazovanje.
Uvjeti rada
Posao javnog bilježnika uglavnom se odvija u uredu, prema unaprijed određenom radnom vremenu ili prema dogovoru sa strankom.
Srodna zanimanja
Odvjetnik, sudac, pučki pravobranitelj
Mogućnosti zapošljavanja
Javni bilježnik zapošljava se u javnobilježničkoj službi, imenuje ga ministar, rješenjem pravosuđa na temelju provedenog natječaja. Prigodom izbora između više kandidata osobito će se uzeti u obzir njihov uspjeh na pravosudnom i javnobilježničkom ispitu, vrsta pravnih poslova na kojima su prije toga radili i rezultati koje su u radu postigli.