Precizni mehaničar/Precizna mehaničarka
Obrazovanje > Opisi zanimanja > Precizni mehaničar/Precizna mehaničarka
Alternativni naziv: Finomehaničar/finomehaničarka
Kratak opis
Precizni mehaničar popravlja finomehaničke uređaje i sklopove, kontrolira njihov rad, te sudjeluje u proizvodnji istih.
Potrebno obrazovanje
Za upis u srednjoškolski obrazovni program finomehaničara, potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja.
Za obavljanje poslova finomehaničara, potrebno je završiti srednje strukovno obrazovanje u trajanju od tri godine.
Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe se kvalifikacija za tržište rada. Više informacija o različitim modelima obrazovanja u obrtničkim programima, možete dobiti u uvodnom dijelu ili na službenim stranicama Hrvatske obrtničke komore.
Obrazovanje za ovo zanimanje provodi se i u okviru sustava obrazovanja odraslih. Sve informacije o ustanovama i programima, koje provode obrazovanje odraslih za ovo zanimanje, možete dobiti na web portalu Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.
Opis poslova
Najčešći poslovi preciznog mehaničara su popravci, održavanje i izrada različitih preciznih mehaničkih naprava. To mogu biti razni optički instrumenti, uredski strojevi, ili strojevi u industriji. Finomehaničari također izrađuju dijelove finomehaničkih uređaja i sklopova, kao što su osovine, ležajevi, zupčanici, i sl. U svom radu finomehaničari koriste različite električne mjerne uređaje (multimetar, osciloskop) te računalne programe iz područja finomehanike.
Precizni mehaničari mogu raditi i u trgovinama te u specijaliziranim servisnim radionicama. Klijente savjetuju oko kupnje i održavanja proizvoda te im daju upute za rukovanje. Također zaprimaju neispravne uređaje na popravak.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Finomehaničari moraju znati čitati i primijeniti tehnički crtež u održavanju dijelova ili sklopova finomehaničkih uređaja i sklopova. Također je potrebno vladati različitim postupcima ručne i strojne obrade odvajanjem čestica te plastične deformacije. Posao preciznog mehaničara nije fizički zahtjevan, no zahtijeva razvijenu spretnost ruku i prstiju te dobar vid, jer je za ovo zanimanje neophodno oštro i točno razlikovanje sićušnih detalja, velika preciznost, spretnost i smisao za preciznu mehaniku. Budući da je zapošljavanje moguće i u trgovinama i servisnim radionicama, precizni mehaničari trebali bi biti komunikativni, ljubazni, strpljivi, taktični i uvjerljivi, jer uspješnost u poslu, kao i kod drugih prodavača, ovisi o dojmu kojeg pružatelj usluga ostavlja na kupca.
Uvjeti rada
Precizni mehaničar radi u zatvorenom prostoru, pri normalnoj temperaturi i osvjetljenju. Posao je tek iznimno povezan s bukom i vrlo rijetko s prljavštinom. Može se reći da je posao preciznog mehaničara čist i nije fizički zahtjevan. Obavlja se samostalno ili u nazočnosti drugih osoba.
Kontraindikacije za rad su: oštećena funkcija vida na blizinu, neraspoznavanje boja, gluhoća i teža nagluhost u govornom području, teža oštećenja funkcije gornjih ekstremiteta, te teža oštećenja funkcije kognitivnog, emocionalnog i psihomotoričkog funkcioniranja.
Srodna zanimanja
Elektroničar-mehaničar, urar, tehničar za finomehaniku i tehničar za mehatroniku
Mogućnosti zapošljavanja
Precizni mehaničari uglavnom se zapošljavaju u trgovinama i servisnim radionicama.
Ostale informacije
Dodatne informacije mogu se dobiti u svim školama koje obrazuju precizne mehaničare, kao i u područnim uredima Obrtničkih komora.