Snimatelj/Snimateljica
Obrazovanje > Opisi zanimanja > Snimatelj/Snimateljica
Alternativni naziv: Kamerman/kamermanica
Kratak opis
Pomoću elektronske kamere snimatelj oblikuje televizijske ili filmske slike. Snima filmove, televizijske serije, sportska događanja i druge manifestacije, različite kontakt emisije, reklame, i sl.
Potrebno obrazovanje
Za obavljanje poslova snimatelja, potrebno je završiti preddiplomski/diplomski sveučilišni studij snimanja ili stručni studij snimanja.
Sve informacije o mogućnostima obrazovanja možete pronaći ovdje.
Nakon završenog preddiplomskog studija stječe se akademski naziv sveučilišni prvostupnik/prvostupnica, nakon diplomskog studija stječe se akademski naziv sveučilišni magistar/magistrica struke a nakon stručnog studija stručni prvostupnik/prvostupnica.
Daljnje obrazovanje moguće je nastaviti na poslijediplomskom studiju.
Opis poslova
Poslovi snimatelja su mnogobrojni i raznovrsni, a njihova složenost ovisi o vrsti materijala koji se snima. Tijekom obavljanja poslova snimanja, snimatelji usko surađuju s redateljima, montažerima, scenografima, snimateljima tona, te s glumcima, voditeljima i ostalim ključnim osobama.
Najsloženiji snimateljski posao je snimanje filma. Na temelju scenarija filma, snimatelji moraju osmisliti i razraditi cijeli plan snimanja te predložiti tip i način snimanja koji dogovaraju s redateljem. Nakon dogovora, snimatelji određuju scensku tehniku, intenzitet i vrstu rasvjete, sa stručnjacima iz laboratorija dogovaraju tehničke uvjete razvijanja filma, koordiniraju rad cijelog snimateljskog tima, posebno majstora rasvjete i tehničara za specijalne efekte. Po završetku snimanja, nadziru rad stručnjaka u laboratorijima za razvijanje filma i rad montažera, pregledavaju slikovni zapis i obavljaju promjene te daju prijedloge za dodatne specijalne efekte i špicu filma.
Vrlo zahtjevno je i snimanje izvan studija, kao i snimanje izravnih televizijskih prijenosa gdje je vrlo značajna komunikacija i koordinacija redatelja i cijelog snimateljskog tima. Najmanje složeno snimanje je snimanje različitih studijskih emisija, jer su studiji opremljeni svom potrebnom opremom za snimanje, te je potrebno odabrati vrstu svjetla, pravilno postaviti kamere i imati po jednog snimatelja za svakom kamerom koji će, prema redateljevoj odluci, uključivati svoju kameru.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Osim stručnih znanja koja stječu tijekom studija, snimatelji moraju biti vrlo kreativni, strpljivi, precizni, organizirani i skloni radu u timu. Također, moraju imati dobar vid, sposobnost razlikovanja boja, svjetlina i prostorne udaljenosti, dobar sluh i motoričke sposobnosti.
Uvjeti rada
Snimatelji rade u različitim radnim uvjetima, ovisno o specifičnim situacijama snimanja koje su uvjetovane vrstom materijala. Poslovi snimatelja nisu tjelesno naporni u smislu angažiranja tjelesne snage, ali zahtijevaju tjelesnu izdržljivost jer snimanja mogu potrajati danima, a često se snimanje obavlja i u noćnim uvjetima. Ponekad su snimatelji izloženi opasnostima, primjerice pri snimanju na nepreglednim i opasnim terenima.
Posao snimatelja ne mogu obavljati osobe lošijeg zdravstvenog stanja uzrokovanog različitim kroničnim bolestima koje zahtijevaju stalan liječnički nadzor, zatim emocionalno nestabilne osobe, osobe s teškoćama koštano – mišićnog sustava, te s problemima vida i sluha.
Srodna zanimanja
Snimatelj tona, redatelj, montažer
Mogućnosti zapošljavanja
Snimatelji se uglavnom zapošljavaju u radiotelevizijskim centrima.